Už jen hodiny zbývají do startů ve finále B

Samostatná soutěž mažoretek výkonnostní třídy B, kterou se soutěžící kvalifikují do výkonnostní třídy A a odtud až na mistrovství světa, dělí od startu už jen hodiny

Ještě jsou v živé paměti zážitky z prvního, jednodenního finále této skupiny v roce 2014, které se konalo v Bělotíně a již jsou naplněny startovní listiny na rok 2015 ve Valticích, tentokrát na dvoudenní soupeření. Kdyby se soutěžilo tři dny, tak startovka by byla naplněná i tento třetí den. Ale je to soutěž, do finále postoupily skupiny a formace podle celorepublikového pořadí této výkonnostní třídy s vyšším bodovým ohodnocením. V semifinálových kolech měli soutěžící možnost předvést, jak moc na sobě od kvalifikace pracovali. Někomu se to povedlo lépe, jinému méně, někdo měl jen smůlu, holt není každý den neděle.
Vedení dětí k pohybu, k návykům pravidelné činnosti v dnešním přetechnizovaném světě plného jiných možností trávení volného času, není snadné ani pro trenéry, ani pro rodiče, ani pro děti samotné. Člověk je od přírody i pohodlný a přemáhat se k výkonu a pokud možno k lepšímu, vyššímu, pěknějšímu či elegantnějšímu dá mnohdy zabrat. Už jen absolvování soutěží je časově i fyzicky náročné. Ale na druhé straně je nutné ze sebe vydat přebytečnou energii, usilovat o trénované tělo, cílevědomou činnost a úspěch se pak dostaví. To už věděli naši předci a jejich výsledkem bylo založení olympijských her, které trvají dodnes. Mažoretkový sport ještě tak vysoko nedosáhl, jeho největším svátkem je zatím Mistrovství světa Článek 2015, letos bude v celé historii mažoretkového sportu po třetí.
Ve Valticích se soutěž koná na místním náměstí, spolu s Bělotínem jsou to jediná dvě místa, kde se ještě soutěží pod širým nebem. Bělotín má mokrou variantu tělocvičny (však také letos byla využitá), ale ve Valticích nezbývá, než se spolehnout na to, že toto místo patří mezi nejteplejší oblasti v České republice a je ve srážkovém stínu. Minulý týden opakovala Česká televize na 1. programu záznam z Mistrovství České republiky mažoretkových skupin 1999 v Hranicích. Ze záznamu je vidět, že soutěže ve venkovních prostorách byly samozřejmostí. V novém tisíciletí přibyly do soutěže formace (sólo, duo-trio, mini), a tehdy jedinečné náčiní hůlka se rozšířilo o třásně, kombinaci těchto náčiní a oddechovou disciplínu show majorettes. Mažoretkové hnutí pokračovalo v takové šíři, že bylo nutné se zamyslet nad dalším jeho vývojem. Od r. 2001 vznikl mažoretkový sport a postupně přešel do sportovních hal, na stadiony, do sokoloven; tyto prostory skýtají zázemí pro soutěžící, pohodlí pro diváka, nezávislost na počasí.
Pořadatelům 2. ročníku finále výkonnostní třídy B přejeme, aby patron vína, sv. Urban, o víkendu šetřil s přídělem deště dobrým pro vinou révu, ale špatným pro tak velkou soutěž, aby se za pěkné počasí přimluvila i patronka zdejšího kostela, tvořícího panoramatu města, kde v jeho stínu se bude soutěž konat a aby soutěž „odsejpala“. Soutěžícím přejeme dokonalé předvedení svých sestav, divákům zážitky z dobrých výkonů, rozhodčím objektivní rozhodování, zpracovatelům výsledků přesné a rychlé výsledkové listiny, rychlý tisk diplomů, všem šťastnou cestu do Valtic i zpět. Komu se ze soutěžících jeho sen nepovede, nevadí, pracujte, máte před sebou otevřenou soutěž 4. ročníku Memoriálu Jiřího Necida Článek 2015, který je nejen pro vás zařazen tak, abyste měli cestu otevřenou až k metám nejvyšším.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru