V Chotěboři bylo „malé mistrovství“

První dubnová sobota byla dnem, kdy se konalo šesté kvalifikační kolo pro 26. ročník Mistrovství ČR mažoretek a mažoretkového sportu ve sportovní hale v Chotěboři. Místním pořadatelem byl Dům dětí a mládeže Junior a Mažoretky Bella Chotěboř, a to již podruhé.
Sportovní hala stejně jako v Dolním Benešově patří k těm menším, proto nebylo do programu zařazeno pochodové defilé. Zatímco vloni patřilo kvalifikační kolo v Chotěboři k těm menším, letos tomu byla přesně naopak a soutěž se uskutečnila bez komplikací, i když obavy z počtu přihlášených formací byly. Některá děvčata pro zdravotní indispozici nebo absenci plochy pro pochod musela účast přeřadit, některé formace byly zapsány omylem a tak se původní počet snížil. Už seznam klubů naznačil, že se bude na co dívat. Dalo by se říci, že se konalo takové „malé mistrovství“. Kluby, které v Chotěboři soutěžily:
Aliens DDM Písek, Cheeky Cheerky Hradec Králové, Daisy Ostrava, Elité Ostrava, Gina Brodek u Přerova, Lassies Brno, Lexy Kroměříž, Mažoretky Ruda nad Moravou, Mažoretky Severovýchod Zábřeh, Mažoretky SVČ Tempo Polná, Mona Náchod, Repetky Moravské Budějovice, Tarabičky Nové Strašecí, Prezioso Sokol Blatná, Sokol Ardent Hradec Králové a domácí Mažoretky Bella Junior
Soutěž pozdravila v zahajovacím bloku svým vystoupením místní taneční skupina Chotěcrew, za osobnosti pak Lenka Ondračková, ředitelka soutěže, paní ing. Alena Jandová, ředitelka DDM Junior, paní ing. Jana Fialová, radní kraje Vysočina, pan ing. Bohumír Nikl, starosta města Ždírec. Soutěž oficiálně otevřel pan ing. Tomáš Škaryd, starosta města Chotěboře.
Uvedené osobnosti tvořily porotu VIP pro výkonnostní třídu B a odměna byla udělena:
· skupině pom-pom, Světlušky Ruda nad Moravou
· sólistce, Adéle Ničmanové, Daisy Ostrava
· skupině baton, za sestavu Rio, Mažoretky SVČ Tempo Polná
· domácí skupině little kadetky, Bella Junior
„Jsem mile překvapen a potěšen, že jsem zde dnes potkal rodiče a mažoretky ze Ždírce. Ani jsem si nemyslel, že jich dnes potkám tolik. V okolí jsou ještě další mažoretky, jen nevím, proč zde nejsou, když to sem mají blízko“, řekl pan Bohumír Nikl.
Odpoledne patřilo výkonnostní třídě A, ta měla také porotu VIP, ve které zasedali:
paní Eva Decroix, kandidátka do Evropského parlamentu, pan Tomáš Kadlec a pan Petr Secký, zástupci sponzorů a paní Dana Vavroušková, kostymérka.
Paní Vavroušková k soutěži řekla:
„Zaujala mě rozmanitost kostýmů, profesně oceňuji detaily. Dnes je zde v kategorii seniorek kostým, který jsem vytvořila a vím, jak moc záleží na tom, jak se mažoretka v kostýmu cítí a zda je ušito vše tak, jak si zákaznice přeje. I zdánlivě drobné zdobení na dnes předvedeném kostýmu čítá 1 500 ks kamínků, byly to dva dny ruční práce. Trh je naštěstí dostatečně zásoben a tak dává prostor ke kreativitě. Tak, jak je pro výkon mažoretky důležitý dobře padnoucí kostým, tak je vynikající výkon pro švadlenu odměnou, protože jen tak není její práce marná“
Odměna byla udělena:
· skupině baton kadet, O perníkové chaloupce, Prezioso Sokol Blatná
· mini formaci baton senior, Hra o přežití, Aliens DDM Písek
· mix senior duo-trio, The last of the Samurai, Sokol Ardent Hradec Králové
· skupině pom-pom kadet, Příšerky s.r.o., mažoretky Severovýchod Zábřeh
· skupině pom-pom grand senior, Mammabella, mažoretky Bella Junior Chotěboř
Nová aplikace, ve které se zpracovávají výsledky, umožňuje, aby se k jednotlivým formacím uváděl i název skladby. Může to být vhodná pomůcka pro hodnotitele, mohou tak rychleji posoudit, zda je ztvárnění v symbióze s vhodným výběrem hudby a kostýmu. V předešlých letech se název skladby povinně přiřazoval jen k disciplíně show majorettes, a pokud nebyl název uveden, mohl se penalizovat. I když nyní mohou být názvy choreografií známy předem, přihlášené formace se dle názvu v žádném případě necenzurují. Původní úloha mažoretek, ze které se vygeneroval mažoretkový sport, byla publikum pobavit. Na tom se nic nezměnilo a musí to být základní idejí výběru. Zařazením mažoretkového sportu do sportu estetických pak k tomu musí být uzpůsoben i kostým a výběr hudby.
Domácí mažoretky Bella Junior mají v souboru chlapce, což pravidla připouští. Chlapci tvoří minoritní část, jsou v klubech ojediněle nebo vůbec. V hodnocení jsou přiřazeni co do výkonu k té disciplíně a věkové kategorii jaká je u děvčat. I chlapci mají mít obuv, která pokrývá celé chodidlo, která má podpatek, ale chlapecká bota ovšem není stejná jako bota dívčí. Těžko po nich můžeme vyžadovat vysokou holeň, sukni a lodičku.
S přibývajícím počtem realizovaných kvalifikačních kol roste zvědavost a zájem o postupy. Ty jsou narůstajícím způsobem zveřejňovány na https://majoretsport.cz/26-rocnik-mistrovstvi-ceske-republiky-v-mazoretkovem-sportu/celostatni-vysledky-2019/
Přesto, že by bylo ideální postupy zveřejnit až po poslední kvalifikaci, vyhovuje se tlaku zúčastněných. Po posledních kolech však budeme vědět o postupech více.
Kvalifikace, v pořadí šestá, co do sledovanosti živého vysílání zaznamenala výrazný nárůst unikátních diváků.
Vedení města Chotěboře i místní pořadatelé, by byli rádi, kdyby soutěž v jejich městě zůstala. Pořadatelé si dle nových zkušeností připravují úpravu rozmístění instalací tak, aby vznikl větší prostor pro diváky. V budoucnu se bude opravovat zimní stadión, tak je možné, že se někdy setkáme i tam. Děkujeme.

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru