ČFMS Newsletter V. 2023

WCH, WMC Ostrava – aktuálně

1. Ukončení přihlášek je stanoveno na 02.08.2023

2. Současný počet přihlášených formací dle jednotlivých dnů
· středa 215
· čtvrtek 141
· pátek 190
· sobota 139

3. Změna programu
Z důvodu přeplnění kapacity středečního programu (23.08), musí být disciplína 2 BAT, věková kategorie

a) seniorky sólo, duo-trio, mini formace přesunuty na pátek 25.08.

b) juniorky mini formace rovněž přesunuty na pátek 25.8., aktuálně jsou jen dvě přihlášky a předpokládá se sloučení se seniorkami, ale v případě, že by se disciplína 2 BAT juniorky mini formace ještě doplnila do počtu pěti, pak může zůstat v programu ve středu (23.08) společně s 2 BAT juniorky sólo a duo-trio

c) MACE-přesunuto na WCH-pátek 25.8.

d) sólo ACROBATIC BATON (twirling) zařazeno na WMC (nová disciplína).

Pro tuto disciplínu platí obecné části pravidel pro mažoretkový sport, bez povinných prvků, bez nutnosti plnit požadavky kostýmu pro BATON

4. Dodatečné postupy
ze sloučených disciplín z MČR

2BAT junior duo-trio
· AMA Opava-Richterová, Schoppiková
· MK Ballerisimo Hlučín-Plačková, Sysalová
· Juventus-Klenková, Michníková

Flag cadet sólo-Dračice, D. Lacková

Flag senior stage-LEXY Kroměříž

5. Postupy na WCH/WMC
· z finálových kol MČR, Memoriálu J.N. a ME byly formace správcem převedeny do přihlášek na WCH / WMC (včetně připojené hudby)
· svévolně přihlášeny formace byly smazány
· formace, které se opakovaně svévolně přihlásí (bez uděleného postupu) budou opětovně smazány!

6. Možnosti ubytování
· objednací list (formulář) zveřejněn na
https://ifms-majorettes.com/x-…
· kapacita noclehů je omezená
· storno poplatek v případě zrušení ubytování 15 %

7. Startovné
Předpisy (faktury) na úhradu startovného budou vystaveny po ukončení přihlášek

WCH, ECH – skupina/3 tis. Kč, mini/1250 Kč, duo-trio/1 tis. Kč, sólo/750 Kč
WMC, EMC – skupina/2750 Kč, mini/1 tis. Kč, duo-trio/750 Kč, sólo/500 Kč

—————————

Česká televize podporuje mažoretkový sport
Po odvysílání sestřihů z finále Radotín, Karviné a ME v Novigradu, bude pořízen záznam z MS v Ostravě

———————-
Ohlédnutí za jubilejním X. ročníkem Memoriálu Jiřího Necida (MJN)

„Přátelé mažoretkového sportu, zdravím Vás a přeji Vám poctivé sportovní výkony na jubilejním Memoriálu Jiřího Necida. Mé vzpomínky na pana Necida jsou stále velmi živé, byl to člověk, který pro svůj cíl obětoval vše.

Radosti, krásu, ale i odpovědnost a starosti od něho převzala jako štafetu paní Pavelková. Važte si možnosti účastnit se soutěží naši největší federace mažoretkového sportu!

Váš Mgr. Milan Ludvík, Olomouc.“

Tak pozdravil na dálku soutěž pan Milan Ludvík, pedagog, člen rady instruktorů a iniciátor založení soutěže MJN. První tři ročníky nesl pořadatelsky na svých bedrech v Olomouci.

Dvoudenní soutěž Memoriál Jiřího Necida byla zařazena do postupových soutěží a je věnována zakladateli soutěžních přehlídek mažoretkových skupin a malých formací, které daly základ vzniku mažoretkového sportu. Pan Necid podporoval snahu skupin a malých formací každoročně představit nové pohybové kompozice, nové choreografické nápady, prvky a formace bez rozdílu národností tak, aby odpovídaly současnému vkusu, hudebnímu a pohybovému cítění mladé generace.

Dokázal, že mažoretkový sport je blízký Tyršově odkazu, vede děti a mládež k pohybu pravidelným cvičením, soutěže pak k porovnávání výkonů.

První soutěžní přehlídka mažoretkových skupin, kdy se začala psát první pravidla, se konala v roce 1994 v Hranicích, a to byl základ vývoje, který ukázal další cestu, a ta přivedla na svět Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu. Autor svým nápadem předčil dobu, mažoretkové hnutí se z Hranic šířilo Evropou, ovšem naráželo na překážky, jednou z nich bylo neporozumění od zastánců mažoretek jako doprovodu kapel. Kapely měly ve své době tradici festivalů a mažoretky byly jejich ozdobou. Dnes je tomu jinak, ubylo dechových kapel stejně jako festivalů, ale mažoretek přibývá. Dobrý nápad nezapadne, říkával p. Necid a měl pravdu, mažoretky, jako volnočasová aktivita zůstaly. Ovšem popularita mažoretkového sportu je velká, přibývají nově zakládané asociace, mažoretkový sport kopírují včetně organizování mezinárodních soutěží a tím štěpí jednotnost jeho vývoje.

Současnou kvantitu i výkonnostní úroveň mažoretek hlásících se k České federaci mažoretkového sportu dosud žádná jiná země nemá a co je důležité, historie se začala psát právě v Hranicích.

Jubilejní, X. ročník Memoriálu Jiřího Necida, zařadilo město Hranice do projektu spolupráce partnerských měst a Vojvodství Opolského a konalo se za jeho finanční podpory a částečné podpory Olomouckého kraje

Soutěž nejprve pozdravily svým vystoupením nejmladší mažoretky, věková kategorii do 7 let, tzv. přípravka. Jsou to ještě děvčátka, která se s mažoretkovým sportem teprve seznamují a reprezentovaly místní klub Panenky Hranice.

Vlajkonošky z klubu Glory Praha přinesly na plochu vlajky zúčastněných států a vlajku soutěže. Soutěž oficiálně zahájil pan Mgr. Karel Machyl, místostarosta. Poté zazněla česká hymna jako pořadatelské země, pak v abecedním pořadí hymna Kazachstánu, Polska a Slovenska.

Soutěž pozdravila také paní Jolanta Belko, za partnerská města a Vojvodství opolské, paní Ivana Poláková, ředitelka loňského, IX. ročníku, v Karviné, pan Milan Vinkler, pamětník a spoluorganizátor finále prvních šesti ročníků v Hranicích, pan Josef Doležel, president International Federation Majorettes Sport a paní Marta Pavelková, za Českou federaci mažoretkového sportu, která mimo jiné dodala, že desátý ročník se koná v roce nedožitých 85. narozenin p. Necida.

Za všechny soutěžící poděkovala mažoretka Kateřina Jarošová z klubu SK Provo Brno, v úvodu projevu řekla: “Jménem všech mažoretek děkuji za přijetí a za organizaci této soutěže a městu Hranice za to, že soutěž podpořila a také za to, že ji zařadila do programu spolupráce partnerských měst. To je cesta k tomu, že někdy příště může být pořadatelská čest na některém z jiných partnerských měst.“

———————-
Ze zahraničních akcí

Mažoretkowy Zoowrót Glowy – Zamek Piastowski w Raciborzu 18.6.2023

Hlavní rozhodčí paní Monikou Bergerovou jsme byly společně s paní Evou Dudovou delegovány jako porotkyně na soutěž v mažoretkovém sportu do Polska. Hlavním organizátorem bylo Stowarzyszenie kultury ziemy Raciborskie . Soutěž mažoretek se konala v neděli 18.6.2023 netradičně, na nádvoří zámku ve venkovních prostorách. Krásné počasí a přátelská atmosféra se nesla celým dnem.

Na startovní listině bylo zapsáno celkem 94 startujících. Soutěž byla otevřena pouze pro velké formace a miniformace ve všech kategoriích a náčiních.

Českou republiku reprezentovala kategorie kadetek z týmu Ballerisimo Hlučín a MICHELLE Karviná reprezentovala s kategorií juniorek.

Oba České týmy si přivezly ve všech svých startech medailová umístění.

Z pohledu porotce musíme říct, že mažoretkový sport v Polsku je na vzestupu, jako by ho ani „Covidová pauza“ nezasáhla. Počet členek v pódiových skladbách je toho důkazem. Choreografická vyspělost a práce s náčiním je na velmi vysoké úrovni. Pohybová průprava je na vzestupu a porovnatelná s českými skupinami.

Těšíme se na setkání a porovnání výkonnosti s polskými přáteli na X. World Championship majorettes sport 23.8. 25.8.2023 a IV. World Majorettes CUP 26.8.2023 v Ostravě.

Ivana Poláková, 
Ing. Eva Dudová

————————-
VIII. International Dance Olympiad of Central Asia

Velice nás potěšilo pozvání na III. Olympiádu centrální Asie v tanečních sportech, která se konala ve dnech 22. – 25. 6. 2023 se v Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu. Času na přípravu nebylo mnoho, informací ze strany pořadatelů také, ale i tak se podařilo dovézt do Kyrgyzstánu zástupce mažoretkového sportu z České republiky.

Soutěž probíhala ve velice pěkné hale Gazprom, na předměstí Biškeku. Organizaci soutěže měla na starost paní Oksana Polianichko. Během čtyř soutěžních dnů se na ploše představilo mnoho tanečních stylů v podání jednotlivců, malých formací i skupin ve všech věkových kategoriích. Pro nás měla nádech exotiky zejména část folklórních tanců. Podívaná to byla velice rozmanitá a zajímavá.

Jako se měnily jednotlivé taneční styly, měnilo se i složení poroty. Blok vyhrazený twirlingu a mažoretkám, ve které jsme měli zastoupení jak soutěžní – Irena Vrbová – sólo kadet 2 baton, tak za porotcovským stolem – Kamila Pečenková, přišel na řadu v neděli 25.6.2023. Zejména sestavy s náčiním pom-pom byly na velmi vysoké úrovni, jak v pohybové technice, tak v práci s náčiním.

Bohužel nebyla zastoupená žádná velká formace, přesto je patrná velmi rychle se zvyšující úroveň zahraničních soutěžících.

Během našeho krátkého pobytu jsme stihli poznat zajímavá místa Biškeku, ochutnat místní kuchyni a udělat si krátký výlet do blízkých hor.

I přes dlouhou cestu a jazykovou bariéru byla naše cesta obohacující. Věříme, že v budoucnu budeme moci čerpat z informací, poznatků a nových kontaktů, které společně se zlatou medailí přivážíme zpátky do Čech.

Kamila Pečenková

———————-
Dance Holiday´s u jezera Issyk-Kul
Po ukončení soutěžních dnů následoval u jezera Issyk-Kul letní tábor Dance Holidady´s, ve dnech 26.06.-03.07.2023, jehož obsahem byla intenzivní výuka moderních tanců, choreografie, twirlingu, mažoretkového sportu s náčiním hůlka, třásně a prapor. Master klas se konal v dětském rehabilitačním centru s kapacitou 600 osob, prostorově pro trénink

vybavený, ve městě Čolpon-Ata, vzdáleném od Bishkeku cca 350 km. U hotelu je samostatná písečná pláž, písečné je i dno jezera, průzračná modrá voda, jezero v nadmořské výšce 1 609 m, obklopené horami se zasněženými vrcholy.

Nové prostředí, zajímavé pojetí, organizátoři by rádi uvítali lektory ČFMS, a to je výzva.

Marta Pavelková

—————–
Ročenky 2022
Distribuce ročenek bude zahájena ve dnech 23.-26.08.2023, v recepci Atletické haly v Ostravě

—————–
Kalendář 2024
Pokud máte ve vašem městě vhodnou halu, ověřte volný termín pro některé z kol soutěže, nabídněte, můžete se zapojit do MČR jako místní pořadatel prostřednictvím www.majoretsport.cz

—————
Projekt Nový impuls
Tento projekt byl zveřejněn v průběhu letošní sezóny a zapojení se povedlo mažoretkám:
· Dům dětí a mládeže Budík, Moravské Budějovice, úplná premiéra, v MČR ještě nestartovaly
· Soukromá ZUŠ taneční, Jeseník, naposledy 2015
· Fryštácké mažoretky, Fryšták, naposledy 2014

—————–
Hoooray majorettes
V programu je vždy zařazena jako závěrečná tečka a ve všech devíti soutěžních dnech se závodnicím povedla!

 

Přejít nahoru