Do Stochova se vrátilo semifinále

Místo pro semifinálové kolo bylo do soutěžního kalendáře zařazeno až po aktivu sboru rozhodčích, který následoval den po celorepublikovém semináři. Sbor zvažoval vzrůstající tendenci sólových formací, vycházel ze skutečnosti uplynulých sezón a dospěl k závěru, že pro objektivitu hodnocení bude zařazeno další kolo, semifinále. Díky přízni města Stochova a místních pořadatelů Květinek Kladno, se mohlo semifinálové kolo do kalendáře zařadit a do Stochova vrátit. Naposledy se konalo semifinále 09.05.2015 právě ve Stohově a pak, že nejsou náhody. Rozdíl byl jen v tom, že se konalo pouze pro výkonnostní třídu A, ale kdo ví, jak to bude příště.
Do Stochova postoupila sóla z 34 klubů:
Aliens DDM Písek Písek , All Stars mažoretky Turnov, AMA Opava, Charlie Hradec nad Moravicí, Daisy Ostrava Ostrava, Dračice Bystřice, Dům dětí a mládeže Hořice, Elité Ostrava, Excelent Dolní Benešov, Fantasy Přerov, Gina Brodek u Přerova, Juventus Karviná, Kala-MKS Havířov, Klub mažoretek Zakřany, Koloseum Dance Team Štěnovice, LASSIES Brno, LEXY Kroměříž, LV 2 Sokol Písek, Mažoretky Bailar Praha, Mažoretky BELLA Junior Chotěboř, Mažoretky Panterky Dolní Beřkovice, Mažoretky Petra Studénka, Mažoretky TS Airai Borek, MICHELLE Karviná, MiKaDo Karviná, Minima Husinec, Mirabell Teplice, MK Ballerisimo Hlučín, Mona Náchod, Tarabičky Nové Strašecí, FO Nový Bydžov, Pietrovky Písek u Jablunkova, PREZIOSO Sokol Blatná a SARRA Trutnov. Tentokrát bez domácích.
Soutěž pozdravila paní Miloslava Becherová, místostarostka, oficálně ji zahájil pan Roman Foršt, starosta. Jejich hosty byl pan Manfred Schwinn, starosta Saarwellingenu s chotí, paní Andreou Schwinn. Saarwellingen je družební město Stochova v Sársku, Německo, s počtem obyvatel přes 13 tisíc. Hosté byli přítomni na soutěži již po několikáté, město stejně jako Stochov mažoretky nemá, ale fandí jim.
Semifinále odstartovalo kadetkami, ve všech třech kategoriích byly zařazeny průběžné výsledky. Tento způsob je snem zahraničních kolegů, členské státy jej kvitují. Při samotné realizaci jsou však průběžné výsledky náročnější na čas. Naopak, výsledky se mohou vyhlašovat bez společných nástupů, to zase čas ušetří, ale zase je vyhlášení skromnější.
Kdo postoupil až do semifinále, už o mažoretkovém sportu něco ví, zvláště v seniorské věkové kategorii. Po konzultacích – zpětné vazbě byl ještě čas ledacos zlepšit, úpravy se mohou dělat i v doprovodné hudbě. Přesto v některých sestavách byl ještě předveden prvek s odloženým náčiním. Odložené náčiní není v pojetí mažoretkového sportu, tam nemá své místo. Práce s náčiním je rovnocenná součást vystoupení a definuje jeden ze základních pilířů mažoretkového sportu, že všechny prvky (taneční, pochodové, baletní, gymnastické…) jsou ztíženy o práci s náčiním.
Hudební doprovod má zase závodnici motivovat k výrazu a ke zdařilému provedení skladby. Doprovodná hudba doplněná syntetickými zvuky, které sice drží rytmus a tempo, ale nemá žádnou melodii, nepřispěje k celkovému dojmu z vystoupení. Nepřispěje ani melodická hudba, když je závodnice mimo rytmus a hudbu má jen jako zvukovou kulisu. Nevhodná hudba demotivuje závodnice k výrazu a k brilantnímu provedení.
Bylo také vidět i časté zapomínání na jeden z nejcharakterističtějších prvků mažoretkového sportu, a to jsou sekvence pochodového kroku. Hudba v jiném, než 2/4 taktu k pochodování neláká a dá se říci, že absence pochodového kroku může být i důsledkem použitého hudebního doprovodu. Tato oblast by se měla ve všech kolech přísněji hodnotit (vyšší srážky); neprováděním pochodového kroku jde o degradaci mažoretkového sportu.
Tečkou za předvedenou sestavou a jejím dozněním je stop figura. Stop figura je hodnocená část sestavy a závodnice jejím nedůsledným provedením zbytečně přichází o body a co je neméně důležité, přichází o čtyři sekundy své jedinečnosti na ploše.
Z mapy živého vysílání lze vyčíst, odkud až byla soutěž sledována, že ze Slovenska, Polska, Chorvatska…, to je celkem pravidelně, ale také z Vídně, Benátek, Milána, Norimberku…, a ještě vzdálenějších měst: San Francisco (USA), Tokio (Japonsko), Dubaj (Spojené arabské emiráty)…
Za pár dní jsou na programu finálová kola, odkudpak asi bude jejich sledovanost?

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru