Ivančice & Zakřany podruhé

Zakřany jsou obec malá, sportovní halu na svém území nemají a tak pro realizaci kvalifikační soutěže již podruhé pomohla „sousedská výpomoc“ a soutěž se konala opět v Ivančicích. město proslavil český herec, moderátor, lidový vypravěč a bavič, držitel ocenění národní umělec, pan Vladimír Menšík (*1929,+1988). Možná jednou proslaví Ivančice i mažoretkový sport, kdo ví…
Do Ivančic přihlásily své svěřence kluby :
Bohuňovické mažoretky Šternberk, Excelent Dolní Benešov, Gina Brodek u Přerova, Klub mažoretek Valtice, Kontrasty Hulín, Lassies Brno, Majorettes Sokol Třebíč, Mažoretky Hvězdičky SVČ Rosice, Michelle Karviná, MK Ballerisimo Hlučín, Neonky Moravská Nová Ves, Pusinky Říčany u Brna, SK Šuměnky Šumná, Zuzanky Týnec a pořadatelský Klub mažoretek Zakřany. Většina z nich měla závodnice v obou výkonnostních třídách.
Kvalifikační kolo patřilo mezi nejdříve naplněné co do možné kapacity tak, aby se vše zvládlo, soutěžilo maximum formací a obě soutěže (B a A) byly ukončeny v rozumném čase.
V pořadí osmé, předposlední kvalifikační kolo, spolu s ředitelkou soutěže , paní Hanou Přibylovou, pozdravil starosta Ivančic, pan Milan Buček. Soutěže se zúčastnil již v minulém roce, byl potěšen a mile překvapen úrovni mažoretkového sportu a přišel rád. Město se zapojilo i do propagace a tak i do této haly byly na plochu nainstalovány lavičky, jako provizorní tribuna. Soutěž oficiálně zahájil starosta Zakřan, pan Milan Veverka a mimo jiné prozradil, že i jeho dnes dávno dospělé dcery byly po 10 let členkami mažoretkového klubu. V zahajovacím ceremoniálu zazněla zpívaná česká hymna, v podání Terezy Filipové. Odpoledne pak soutěž shlédl a medailového ceremoniálu se zúčastnil místostarosta Ivančic, pan Jaroslav Sojka.
Soutěžící mažoretky a jejich vedoucí byly přece jen zvědavé na postupy, celostátní pořadí se za každé ukončené kvalifikační kolo měnilo a nedočkavost na aktualizaci výsledků byla hlavním zájmem po ukončení soutěže.
Zájem byl i o konzultace, zpětnou vazbu. Tato „poradna“ je zavedená v kvalifikačních kolech. Připomínky, které hlavní rozhodčí s hodnotiteli přednese, nemohou být podrobnou analýzou výkonu každé soutěžící; rozhodčí vidí hodnocenou sestavu jen v soutěžním čase u malých formací 1´15″až 1´30“, u velkých formací 2´30“ až 3´ a nemohou sestavu se všemi individualitami znát tak dobře jako instruktor. Na poznámky mají stejně omezený čas jako na hodnocení. Přesto, že konzultační čas je vyčerpávající, odvádí hlavní rozhodčí a zúčastnění hodnotitelé kus práce pro další rozvoj mažoretkového sportu.