MS v mažoretkovém sportu a Světový pohár 2023

V letošním roce se poprvé v Ostravě, v moderní, prostorné sportovní hale konal jubilejní, již desátý ročník Mistrovství světa v mažoretkovém sportu a čtvrtý ročník Světového mažoretkového poháru.

Mistrovství se konalo za finanční podpory Moravskoslezského kraje a magistrátu města Ostravy, pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje, pana Ing. Jaroslava Kanii. Soutěž oficiálně prohlásil za zahájenou osobně primátor, pan Mgr. Jan Dohnal. Děkujeme.

Pro pořadatele to byla nová výzva uspořádat tak náročnou a nádhernou sportovní akci v novém prostředí atletické haly, ale vypořádali se sní se ctí a vše se konalo dle plánovaného harmonogramu, za což jim patří velké poděkování.

Mistrovství světa se konalo v termínu 23.8. – 25.8.2023 a světový pohár byl v sobotu, 26.8.2023. Každý sportovní den byl vysílán živě on-line. Česká televize z každého dne prováděla záznam, sestřih pak bude odvysílán opakovaně na ČT sport.

ZÁZNAM ČT SPORT:
Projekt Mistrovství Světa v mažoretkovém sportu 2023 finančně podpořili

Všechny soutěžní dny podpořil svou účastí turistický doprovod a ostatní veřejnost. Denně byly k vidění stovky mažoretek v různých disciplínách rozdělených do věkových kategorií, od nejmladších kadetek až po starší seniorky bez omezení horní věkové hranice.

Mažoretky se představily v choreografiích s různými druhy náčiní, nejtradičnější je hůlka (baton), dvě hůlky, dle pak třásně (pom-pom), prapory (flag), kombinace náčiní, ale také nově zařazená disciplína mace (vojenské náčiní). K hladkému průběhu soutěžních dnů přispělo vhodné zařazení medailových ceremoniálů, ty se konaly ve třech blocích, vždy po ukončení ucelené části soutěže. Soutěžící i doprovod tak měli možnost užít si slenečného letního počasí mimo halu. Zpestřením pro účastníky v teplých letních dnech byla neskutečně velká hromada sněhu ze zimního stadionu, přímo u haly.

Děkuji všem závodnicím, instruktorům, choreografům, všem zúčastněným klubům a také mezinárodní porotě, která ohodnotila více jak 700 startovních čísel, v čele s hlavní rozhodčí, paní Monikou Bergerovou. Náročné proškolení hodnotitelů se vyplatilo, nebyl podán žádný protest. Za přípravu a režii celé soutěže děkuji viceprezidentce IFMS, paní Martě Pavelkové, vedení haly za vstřícnost a celému realizačnímu týmu za plynulý a hladký průběh všech soutěžních dnů a celého desátého mistrovství světa a čtvrtého světového poháru.