SPORTOVNÍ HALA KRÁLOVKA BUDE PATŘIT MAŽORETKÁM

Sportovní hala Královka, nad Královskou oborou v Praze – Bubenči, bude ve dnech 21. – 25. srpna patřit mažoretkovému sportu. Začátek každého soutěžního dne je vždy v devět hodin ráno. Na startu se v pěti dnech vystřídá tři tisíce mažoretek, ve dvaceti disciplínách a čtyřech věkových kategoriích.
Mažoretky dlouho balancovaly mezi kulturou a sportem. Původní pochodový krok byl postupně nahrazován prvky z tanečního sportu, moderní gymnastiky, baletu, zlepšovala se pohybová průprava, choreografie a povinná práce s náčiním. Největší zastoupení má hůlka (baton), ale i třásně (pom-pom), zájem si získává flag (prapor). Nově se zařazuje mace. (Mace je druh zbraně, které se dnes používají jen zřídka pro skutečný boj, ale jejich repliky slouží při slavnostních ceremoniálech jako symbol autority. Ve východních zemích se užívá označení bulava, velitelský palcát kozáckého hejtmana. U nás je palcát znám ve spojení s vyobrazením Jana Žižky, pozn. red.).
Mažoretkový sport je sportem neolympijským a patří děvčatům ve věku už od 8 let, horní, čtvrtá věková kategorie je bez omezení. Pro mažoretky jsou typické pestré i třpytivé kostýmy doplněné pokrývkou hlavy, nejčastěji ve tvaru lodičky nebo její imitaci, k tomu přizpůsobené účasy a líčení. Obuv pokrývá celé chodidlo, u starších děvčat je předepsaná obuv s vysokou holeni (kozačky).
Největší výpravu tvoří mažoretky domácí. V České republice se tento sport těší velké oblibě, má vzrůstající tendenci. Zúčastní se také mažoretky z Polska, Slovenska, Ruska, Chorvatska, Bulharska, Slovinska, Běloruska, ale také z Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Kazachstánu (letos se poprvé konalo mistrovství Asie). Účast v tomto neolympijském sportu je přímo závislá na finančních možnostech klubů a na včasném vyřízení vízových a jiných nezbytností.
Všech pět soutěžní dnů bude možné sledovat prostřednictvím internetu, tzv. živým vysíláním (on-line stream), dostupným na www.ifms-majorettes.com, v přímém přenosu 24. srpna na ČT Sport. Na této stanici bude vysílán i záznam z celé soutěže.
Mistrovství se koná za finanční podpory a záštity Magistrátu hlavního města Prahy a pod záštitou MŠMT.

Foto: M. Šach, AF

Oficiální stránka článku www.prahasportovni.euOficiální stránka článku www.prahasportovni.eu

Oficiální stránka soutěžeOficiální stránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru