International Open Cup očima českých rozhodčích

Letos byl součástí Světové taneční olympiády mládeže v Moskvě I. International Open Cup mažoretek, konal se ve dnech 5. a 6. května 2017, v Sokolnikách. Za Českou republiku byla do sboru rozhodčích nominována Iva Poláková a Bc. Michaela Poláková, za soutěžící přijaly nominaci mažoretky Bohemia ZUŠ Přeštice.
Hlavním organizátorem byla Federation of Sport Choreography of Russia Comittee of Sport Majorettes. Soutěže se zúčastnilo celkem 2 203 mažoretek, což překonalo počet na loňském Grand prix v Moskvě a tento počet byl zapsán do ruské knihy rekordů.
Po organizační stránce byla soutěž velice dobře připravena, od registrace, počet rozhodčích, zázemí pro diváky, až po bezpečnost všech zúčastněných soutěžících i diváků. Soutěž probíhala ve dvou sportovních halách, které byly dokonale klimatizovány.
Velice nás jako porotkyně a trenérky zároveň překvapilo, na jaké vysoké úrovni je pohybová průprava většiny ruských skupin. Pokud se zúčastní Mistrovství světa 2017 v Praze, budou rovnocennými soupeřkami ostatním soutěžícím a můžeme se těšit na krásnou podívanou.
Velmi se nám líbila disciplína s bubínky. S touto disciplínou jsme si jako porotkyně musely také poradit. Bodovalo se stejně jako ostatní disciplíny. Některé choreografie byly na velmi podařené a můžeme dokonce podotknout, že jsme žasly nad tímto sportovním uměním.
Hodnocení bylo všeobecně pro porotce náročné na soustředěnost a rychlost. Pro velký počet startujících měl průběh soutěžních sestav velmi rychlý spád a na bodové ohodnocení byl určen krátký časový úsek. Každý soutěžící byl hodnocen jednotlivě na jeden papír. Systém bodového hodnocení, byl stejný jako v České federaci, s tím rozdílem, že porotce si známky za choreografii, pohybovou průpravu i náčiní musel sečíst sám a neprodleně bodový formulář odevzdat sběrateli, který jej odevzdal do počítačového střediska, kde byly výsledky zpracovány. Jednotlivé známky porotců byly vyvěšeny po vyhlášení výsledků veřejně se jmény porotců, jak daný porotce hodnotil.
Mnoho času na prohlídku Moskvy sice nebylo, ale přece jenom jsme se snažili navštívit místa typická pro Moskvu, bez kterých by se snad ani nedalo odjet. S blížícím se „Dnem Pobědy“ všude na nás dýchala slavnostní atmosféra. Čistota města byla pro nás velkým překvapením, vstřícní milí lidé na každém rohu a některé okouzlující stanice metra zanechaly v nás úžasný zážitek.
Děkujeme touto cestou České federaci mažoretkového sportu (ČFMS) Martě Pavelkové a International Federation majorettes Sport (IFMS) Josefu Doleželovi, za důvěru a možnosti získat další zkušenosti porotce na Mezinárodním otevřeném poháru, který byl zařazen do Světové olympiády mládeže.
Velké poděkování za starost po celou dobu průběhu soutěže patří paní Olze Yurchenko.
Podpora sportu v Ruské federaci je neuvěřitelná.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru