V Dolním Benešově byl odstartován 26. ročník MČR

Mažoretky z 11 klubů nejenže dovedly zaplnit sportovní halu, ale stály na startu 1. kvalifikačního kola pro 26. ročník Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu:
AMA Opava, Andria Hrabová Ostrava, Daisy Ostrava, Dačice Bystřice, Elité Ostrava, Excelent Dolní Benešov, Mažoretky Petra Studénka, Michelle Karviná, Mikado Karviná, Stars Ostrava, Hastrmanky Prosenice
Mažoretkové klání zahájil starosta města, pan Martin Štefek, konalo se pod jeho záštitou.
V úvodu měli diváci možnost shlédnout vystoupení sportovních tanců, Jakuba Richtára a Viktorie Košubové z Kulturního domu Hlučín. Sledovaly jej i mažoretky, krokové variace byly určitě inspirací pro zařazení do choreografií a některé možná brzy uvidíme.
Pořadatelem kvalifikace byl Kulturní dům a mažoretkový klub Excelent Dolní Benešov, a to už po páté.
Na samotné přípravě a organizaci soutěže bylo vidět praxi a zkušenosti z předešlých ročníků, pohotově byly vyřešeny požadavky nutné k hladkému průběhu soutěže. Hojně zastoupený pořadatelský tým sestavený z rodičů dokázal v krátkém čase halu připravit i vrátit do původního stavu. Vstup do haly je společný jak pro soutěžící, tak pro ostatní veřejnost, chybějící tribuna je nahrazena lavičkami a židlemi kolem plochy a prostor pro rozcvičování byl vhodně vymezen paravány. Instalace potřebného inventáře je proto náročnější. Z prostorových důvodů se sem nezařazuje pochodové defilé.
Samostatné přihlašování formací prostřednictvím aplikace QScore a včasné zasílání změn značně přispělo ke klidné atmosféře před vlastním zahájením; změny před startem byly jen dvě.
V každém kvalifikačním kole startuje nejprve výkonnostní třída B, po vyhlášení výsledků pak v odpoledním bloku výkonnostní třída A. Podávání informací o předvedených úrovních sestav zpětnou vazbou je zvedeno pro všechna kvalifikační kola, ve vyšších kolech už je na každém, zda se z kvalifikace poučil a na doladění sestavy zapracoval. Absolvování kvalifikací v prvních termínech má tu výhodu, že je dost času na dotrénování. Tentokrát se například několikrát udělovaly srážky za chybějící sekvence pochodového kroku.
Do všech kvalifikačních kol jsou nasazeni 4 bodoví rozhodčí, 2 techničtí a hlavní rozhodčí. Pomocným technickým rozhodčím je řízení nástupů. V jeho kompetenci je nejen oblast startovních listin, ale také kontrola správné obuvi a počtů členů formací.
Rozhodčí zapisují výsledky do hodnotících formulářů (písemný podklad), data zadávají prostřednictvím tabletů. Hlavní rozhodčí kontroluje, zda jsou výsledky úplné , v toleranci a potvrdí je. Případné nejasnosti před odesláním odstraní. Proces takto zadávaných bodů si vyžaduje vyšší časovou náročnost. Proto jsou pauzy mezi startovními čísly delší. Tato změna však vnesla do soutěže větší prostor pro hodnocení, v případech vícečetných startů prostor na oddech, na koncentraci před dalším startem a čas na výměnu kostýmů. Zmírnil se tlak na práci zvukaře, řízení nástupů, hlasatele a další členy týmů, což zřetelně přineslo i divákům větší a pohodový požitek z předvedených choreografií.
V živém vysílání se zacvičují noví komentátoři, nabídka k doplnění jejich počtů platí, k přihlášení můžete použít i mail majoretsport@centrum.cz.
Soutěž ukončil ředitel soutěže, pan Miroslav Krist prohlášením, že už nyní se těší na setkání v Dolním Benešově v příštím roce.

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru