V Hlučíně byl udělen pohár za reprezentaci města

Nedělní, v pořadí druhé kvalifikační kolo, bylo odstartováno v Hlučíně, který je vzdálen od Dolního Benešova sotva 6 km. Na start se dostavily mažoretky z následujících klubů:
Andílci Lanžhot, Andria Ostrava-Hrabová, Daisy Ostrava, Gina Brdek u Přerov, Mžoreky Petra Studénka, Michelle Karviná, SK mažoretky Paprsky Hlučín, Kontrasty Hulín, ty byly nominovány ze Šance talentům.
Soutěž v Hlučíně zaštítila místostarostka města, paní Petra Řezáčová a také ji osobně zahájila. Pozorně sledovala výkony, průběh soutěže a při vyhlašování výsledků předávala medaile. Domácímu mažoretkovému klubu SK mažoretky Paprsky Hlučín předla pohár za reprezentaci města. Radost klubu byla veliká, skandovali i grand senioři. Paní místostarostka setrvala až do samého závěru a soutěž oficiálně prohlásila za ukončenou.
Stejně jako v předešlém kole, tak i v Hlučíně, měli i tentokrát diváci možnost shlédnout vystoupení domovského tanečního páru, který roztleskal obecenstvo zvučnou polkou.
Místním pořadatelem byl Sport a kultura Hlučín a na přípravě soutěže byl znát jejich profesionální přístup.
Kvalifikační soutěž patřila v letošním roce co do počtu formací k těm menším, účast ovlivnily týdenní prázdniny. Mnohé sestavy se s určitostí dostanou až na mistrovství světa do Prahy, jejich výkony přečnívaly běžný standard. Počet změn na startovních listinách před zahájením byl nulový, pro zdravotní indispozici byla škrtnuta dvě soutěžní čísla.
Stejně jako v prvním, tak i ve druhé kvalifikaci startují mažoretky v nových kostýmech. Mažoretkový sport je zařazen do sportů estetických a od toho se odvíjí i oblečení. Základními atributy v oblečení mažoretky je kostým, lodička a obuv s vysokou holeni (kozačky). Pravidla připouští odchylky dle disciplín a věkových kategorií. Kalhoty v disciplíně pom-pom, povinnost kozaček až ve věkové kategorii seniorky v disciplínách baton, flag a mace, u kozaček i ostatní obuvi je nutné dodržovat výši podpatků. Lodička může být nahrazená její imitaci.
U některých soutěžících byla imitace lodičky nahrazena ornamenty v obličeji či na čele z nalepovacích štrasů, málo znatelným štrasovým, látkovým či jiným proužkem nebo málo zřetelnou lemovkou, nezřetelnou nebo vzadu hlavy umístěnou štrasovou, látkovou či koženou ozdobou. Srážky jsou v gesci technického rozhodčího a mohou se projevit i v hodnocení bodového rozhodčího v celkovém dojmu. Jednoznačně: imitace je zjevná a neskrývaná napodobenina něčeho jiného, tudíž náhrada lodičky musí být zjevná a dobře viditelná, jinak se penalizuje.
Srážka za nevhodnou obuv byla udělena jen ve dvou případech, což je v počtu startů zanedbatelný počet, přesto jsou zbytečné. Kontrola předepsané obuvi a stanovená výše podpatků je v gesci řízení nástupů, ale srážky zapisuje technický rozhodčí. Tolerování nevhodné obuvi není.
Nedílnou součásti kostýmu jsou punčochy, měly by být tenké a odstínem podobné barvě těla. Tmavé nebo silné punčochové kalhoty nebo připomínající elastické kalhoty určené na tréninky, k eleganci nepřispějí. Pokud se takové hodí k tématu sestavy, výběru hudby a choreografii, pak je nutné zvážit druh náčiní a sestavu s „elasťáky“ nacvičit s třásněmi.
Výsledky z kvalifikačních kol se zapisují do sumáře, o víkendu odstartovalo 17 % soutěžících z celkového počtu.
Pořadatelský tým Sport a Kultura Hlučín, zastoupený paní Evou Neubauerovou, ředitelka soutěže Iva Poláková a místostarostka Petra Řezáčová, se těší na další klání mažoretek ve sportovní hale.

Marta Pavelková

Stránka soutěžeStránka soutěže

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru