Vývoj mažoretkového sportu sleduji už nějaký ten pátek

Mám chuť se k některým věcem, které se v posledních týdnech udály, vyjádřit. Nechci aby to bylo moc obsáhlé, zároveň je toho dost, co bych chtěla říci.
Vývoj mažoretkového sportu sleduji už nějaký ten pátek…(cca od roku 2002 bylo těch pátků hned několik)… Vždycky jsem měla velkou touhu dokázat, aby i veřejnost a lidi kolem mě pochopili, o čem mažoretkový sport je a že jeho úroveň velmi rychle roste…(někteří mí známí to nepochopili dodnes)…V jisté chvíli jsem rezignovala a je asi na každém, jaký postoj k našemu sportu zaujme. Stačí se jen více zajímat.
Začala jsem se soustředit na to, jak rozvíjet tento sport zevnitř. Myslím, že jako jedna z mála mohu říci, že jsem měla tu čest na celkovou koncepci v naší asociaci nahlížet hned z několika (téměř všech) pohledů. Jako závodnice, jako trenérka, jako porotce i organizátor. Je až neuvěřitelné, jak tyto různé pohledy změnily moje vnímání a chápání. Co chci říci je, že hodnotit výkony soutěžících je velmi složité. Dokud jsem se na to dívala jen z pohledu závodnice a trenéra, člověk už si udělá určitý obrázek o tom, co se mu líbí, co je podle něj dobře zvládnutá náročnost, choreografie a další. Pohled porotce je zcela jiný. Systém hodnocení je dle mého názoru dobře propracovaný a především a hlavně se stále vyvíjí a zlepšuje. Pak i v estetickém sportu můžeme mluvit o spravedlnosti hodnocení. Kdo si to nemyslí, nechť si v první řadě přečte soutěžní pravidla, prostuduje povinné prvky a celkový systém hodnocení v daných oblastech….V druhé řadě…každý má možnost absolvovat školení a po splnění zkoušek a osvědčení v praxi se může i on stát porotcem. Návod najdete na konci této stránky Návod najdete na konci této stránky
Trenéři, nejste-li spokojení s výsledky porotců, hlavu vzhůru! Věnujte svou energii do zjišťování a odstraňování chyb, do studování individuálních hodnocení, do motivace svých svěřenců a sledování soupeřů. Upřete svou pozornost do příštích soutěží a let, kdy můžete vytvořit ten nejlepší tým, který bude vyhrávat.
Mám obrovskou radost z úspěchu svých svěřenkyň. Ještě větší radost mám však z vysoké úrovně ostatních týmů a závodnic, kterou jsem mohla tento víkend sledovat (viz výsledky, v kterých rozhodovaly někdy i setiny)…menší radost mám pak z lidí, kteří kolem sebe slepě mlátí rukama a volají něco o křivdách.
Těším se, že i tito lidé až přijdou domů, kousnou se do rtu a donutí je to jen k tomu, aby na sobě více zapracovali a my se budeme moci na ME, MS, nebo v další soutěžní sezóně těšit na jejich skvělé výkony.


FB stránka Anny Bergerové FB stánka Anny Bergerové

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru