Zpráva o semináři v Kazachstánu

Zpráva o semináři, konaného při příležitosti 8.ročníku Championship cheerleading Kazachstánu ve dnech 25. – 26.3.2016

Návštěvy Kazachstánu, kde IFMS pořádalo seminář pro Kazachstánskou federaci sportovního aerobiku, mažoretek, twirlingu a uměleckého tance, se sídlem v Alma- Atě, se z pověření IFMS účastnili :
Ing. Josef Doležel, president IFMS
Monika Bergerová, předsedkyně komise rozhodčích a trenérka mažoretek Mona Náchod
Bc.Anna Bergerová, asistentka trenérky Mona Náchod
Seminář byl zaměřen na specifikaci nejdůležitějších organizačních pravidel a hodnotících kritérií výkonů, včetně bodového systému a způsobu v hodnocení. V praktické části semináře bylo zařazeno přesné předvedení techniky prvků v pohybové průpravě, práci s náčiním baton, dle stupnice obtížnosti v jednotlivých věkových kategoriích, vše pod vedením Moniky Bergerové, ukázky a techniku prvků s batonem předvedla Bc. Anna Bergerová.
Partnerská jednání, koncepci spolupráce a dalšího rozvoje mažoretkového sportu v Kazachstánu vedl president IFMS Ing. Josef Doležel společně s presidentem federace Alimzhanem Kassenovem. Pan Kassenov se velkou měrou se podílel na vzájemném tlumočení v průběhu semináře. Důležitým výstupem návštěvy jsou nově navázány vzájemné vztahy s Kyrgyzskou federací, která projevila zájem o vstup do IFMS. Kolegové z Kyrgyzské republiky projevili zájem o provedení semináře u nich, rovněž Kazašská federace by seminář ráda zopakovala na podzim tohoto roku.
Postřehy Anny Bergerové z Kazachstánu….
„Další letošní „výlet“ byl až do dalekého Kazachstánu v centru Euroasie, a to přímo do jeho největšího města Almaty. Cesta byla velmi daleká a vzhledem k tomu, že jsem letěla poprvé i velmi dobrodružná. Celé výpravy se účastnila také moje mamka, Monika Bergerová, která zde nejen působila jako školitel rozhodčích, ale i jako rozhodčí na jejich národní soutěži. Překvapila mě v roli věrného překladatele a učitele ruského jazyka. Já rusky vůbec neumím a neznám azbuku. Velikým pomocníkem a znalcem všeho potřebného pak byl prezident IFMS, Ing. Josef Doležel, který se také postaral o každodenní dávku humoru! Po 17 hodinách cesty (přiletěli jsme v 1 hodinu ráno našeho času, u nich bylo půl sedmé), kdy cestou nešlo vůbec spát, nás vyzvedli na letišti, dovezli na hotel, kde jsme si stihli dát akorát sprchu, nasnídat se, a hned jsme se přesunuli do haly.
Seminář trval déle jak 7 hodin, musely jsme pracovat přesně, dotazy potvrzovaly zájem. O tom, jak to bylo náročné, není třeba psát, to se musí zažít. Posun času byl neúprosný a my jely na doraz. Neskutečně si ale vážíme zdejší pohostinnosti. Především od paní Alfiye Kalmaganbetové a jejího manžela, kteří vše vymysleli, zařídili, abychom jsme se cítili jako v bavlnce…
Druhý den jsme s mamkou hodnotily jako rozhodčí na jejich Open Kazachstan Championship a mohly se tak seznámit se zdejší úrovni nejen mažoretkového sportu, ale také s úrovni cheerleaders a twirlingu. Děvčata i místní trenérky byly z celé návštěvy velmi nadšené a těší se na další spolupráci a především na setkání v mezinárodních soutěžích pořádaných IFMS. Ještě jednou děkuji za umožnění cesty do Almaty a za skvělý zážitek a nové zkušenosti.“


Fotogalerie Fotogalerie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru